Торгівля продовольчими товарами у невстановлених місцях та на стихійних ринках заборонена!
Виконавчий апарат Михайло-Лукашівської сільської ради інформує населення територіальної громади, що торгівля «з рук» на вулицях та в інших невстановлених місцях заборонена, оскільки ці продукти харчування не відповідають санітарним нормам.
Законодавством України продаж харчових продуктів дозволяється здійснювати тільки через стаціонарні підприємства торгівлі та через дрібнороздрібну торговельну мережу. Харчові продукти і продовольча сировина, які надходять у торговельну мережу, супроводжуються документами, що засвідчують їх якість та безпеку. Відповідальність за дотриманням умов зберігання та реалізації продуктів несуть керівники торгових підприємств.
Стихійна торгівля – це торгівля фізичними особами без відповідних дозвільних документів про якість та безпеку товарів, що реалізуються ними у невстановлених місцях (на вулицях, у дворах, на тротуарах, у скверах, парках, під’їздах) з рук, із землі, без відповідного дозволу на розміщення об’єкта торгівлі.
Також це самовільне захоплення земельних ділянок та встановлення на них малих архітектурних форм - наметів, кіосків, павільйонів та інше для заняття торговельною діяльністю.
Зазвичай громадяни не замислюються над тим, в якій мірі можна нашкодити здоров’ю, адже харчові продукти у місцях стихійної торгівлі реалізуються без документів що засвідчують їх якість та безпечність, часто з порушенням температурного режиму (при транспортуванні та реалізації), з відсутністю терміну їх придатності до споживання. Купуючи продукти на вулиці, покупець бере відповідальність на себе та повинен усвідомлювати, що якість і свіжість продуктів на стихійних ринках не перевіряють, а особи, які здійснюють торгівлю, не проходять періодичні медичні огляди та можуть хворіти на гострі кишкові інфекційні хвороби, туберкульоз тощо. В місцях стихійної торгівлі відсутні умови для дотримання правил особистої гігієни продавців.
Придбані продукти харчування у невстановленому місці, у випадкової людини, несуть в собі не лише загрозу здоров’я населення, а й стрімке поширення епізоотій, однією з яких є Африканська чума свиней (далі – АЧС). Це вірусна інфекція, що вражає як свійських свиней, так і диких кабанів, спричиняючи високий рівень смертності серед тварин. Хоча вірус не становить загрози для людей, його вплив на сектор свинарства, економіку країни та регіони є значним, а потенційні наслідки для продовольчої безпеки можуть мати катастрофічний характер.
Міжнародне епізоотичне бюро (МЕБ) внесло АЧС до переліку особливо небезпечних (карантинних) хвороб тварин та списку інфекційних та інвазійних хвороб тварин.
Масштаби і темпи географічного поширення та залучення до епізоотичного процесу поголів’я свиней різних порід, категорій та господарств різних форм власності (господарства населення, свиноферми різного типу, розміру та рівня біобезпеки), а також і популяцій європейського дикого кабана зробили АЧС однією з найбільших проблем для свинарства європейського регіону, в т. ч. і України, де на відміну від інших Європейських країн більшість випадків захворювання АЧС фіксується в свиногосподарствах.
Одним із чинників поширення вірусу африканської чуми свиней та захворювання свинопоголів’я на території країни є безконтрольне переміщення живих свиней та несанкціонована (стихійна) торгівля м’ясопродуктами. Як правило, в невстановлених місцях здійснюється реалізація м’яса та м’ясних продуктів, отриманих поза межами бойні та без проведення передзабійного та післязабійного огляду державним ветеринарним інспектором або офіційним ветеринарним лікарем.
З метою недопущення ймовірного розповсюдження збудника, забезпечення стабільної епізоотичної ситуації щодо АЧС та гарантування продовольчої безпеки просимо не здійснювати торгівлю у невстановлених для цього місцях.
Також повідомляємо, що на сьогодні діє розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації від 25.03.2019 №145 «Про вжиття заходів щодо ліквідації торгівлі у Запорізькій області», відповідно до якого, територіям області рекомендовано забезпечувати виконання комплексу заходів з протидії незаконної торгівлі, зокрема: проводити систематичні рейди, виділяти місця для розміщення додаткових майданчиків із реалізації продовольчої продукції товаровиробниками та населенням області, проводити інформаційну роботу щодо недопущення торгівлі у невстановлених місцях тощо.
Шановні мешканці Михайло-Лукашівської сільської територіальної громади! Рекомендуємо вам відмовитись від купівлі товарів з рук. Адже здійснюючи, на перший погляд, дріб’язкову покупку на «стихійному ринку» ви тим самим підтримуєте стихійну торгівлю, яка наражає вас на потенційну небезпеку для здоров’я та життя. Крім того, законодавство України не передбачає захист прав споживачів при їх порушенні на «стихійних ринках».
Будьте пильні, не купуйте продукцію сумнівної якості в місцях стихійної торгівлі. Подбайте про своє здоров’я і про здоров’я своїх близьких!
Михайло-Лукашівська сільська рада також закликає суб’єктів підприємницької діяльності вжити заходи щодо недопущення торгівлі товарами продовольчої групи в невстановлених місцях та на стихійних ринках.