Михайло-Лукашівська сільська рада
Запорізький район Запорізька область

Донорство – це важливо! Одна здача крові може врятувати три життя!

Дата: 10.08.2021 08:16
Кількість переглядів: 1224

Фото без опису

Щомиті в усьому світі у людей будь-якого віку і походження виникає потреба в переливанні крові за життєвими показниками. За статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, кожен третій житель нашої планети хоча б раз в житті потребує донорської крові. Її переливання часто необхідне жінкам із ускладненими пологами, дітям з тяжкою анемією, людям, що дістали важких травм внаслідок нещасних випадків або природних катастроф, всім тим, кому призначено складні медичні процедури чи хірургічні операції. До того ж донорська кров потрібна для регулярного переливання людям, які страждають такими захворюваннями, як таласемія та серповидноклітинна анемія, а також для приготування таких продуктів, як фактори згортання крові для людей, хворих на гемофілію.

Для того, щоб донорська кров була доступна завжди і скрізь, де вона необхідна, її має регулярно добровільно і безоплатно здавати достатня кількість здорових людей. Попри волонтерські ініціативи та небайдужих громадян, які власними силами закликають інших долучитися до донорства, кількість донацій в нашій країні майже втричі менша (12 на 1000 населення), ніж це рекомендує Всесвітня організація охорони здоров’я (33 на 1000 населення). Щороку кров в Україні здають лише 500 000 людей. Враховуючи норму не менш, як 1,3 мільйона – це дуже мало.

Карантин та обмежувальні заходи вплинули на усі сфери життя. В Україні значний дефіцит крові є і за звичайних умов але через пандемію коронавірусу по всій країні в Центрах забору крові значно поменшало донорів. Частково українці перестали здавати кров через страх заразитися COVID-19 під час поїздки в спеціалізований заклад. Ще частина донорів бояться передати коронавірусну інфекцію іншим людям в тому випадку, якщо самі є її безсимптомними носіями. Проте, варто зазначити, що на сьогодні немає доказів, що вірус COVID-19 передається через кров. Але громадяни, які хочуть бути донорами повинні перевіряти свою температуру, слідкувати за гігієною, відповідально вести себе на вулиці, вдягати маски і зберігати безпечну дистанцію між людьми.

Донором може бути кожен дієздатний українець віком від 18 років і вагою не менше ніж 50 кілограмів (однак у деяких центрах крові приймають з вагою лише від 55—60 кг). Щоб стати донором, кандидат має пройти відповідне медичне обстеження в закладі охорони здоров’я перед здачею крові й не мати ані абсолютних, ані тимчасових протипоказань. До абсолютних протипоказань належать ВІЛ/СНІД, сифіліс, гепатит, ракові новоутворення. Також не можуть бути донорами люди з цукровим діабетом та іншими імунними захворюваннями ендокринної системи. До тимчасових протипоказань належить вагітність, татуювання, щеплення та будь-які хірургічні втручання протягом року до здачі крові.

Перед здачею крові донору слід підготуватися:

  • за 72 години до здачі крові не приймати ліків, особливо тих, які погіршують згортання крові;
  • повністю обмежити вживання алкоголю на 48 годин;
  • не їсти жирні, солоні, гострі, копчені, молочні продукти протягом 12 годин;
  • не курити, як мінімум за 2 години до здачі крові та 2 години після.

 

У день здачі крові донори повинні бути в хорошій фізичній формі. При будь-яких ознаках слабкості, запамороченні, болю, лихоманці, процедура повинна бути скасована. Після маніпуляції потрібно відпочити, обмежити фізичну активність та їсти продукти, багаті залізом і білком.

Здавати кров безпечно та не боляче. Для взяття крові використовуються лише одноразові та стерильні системи, індивідуальні для кожного донора. Єдиним неприємним моментом протягом всієї процедури є укол голкою, а сама донація крові триває не більше 15 хвилин.

Слід зазначити, що регулярне донорство подовжує життя в середньому на 5 років та є профілактикою захворювань серцево-судинної системи і знижує ризик захворіти на рак. Здача 450 мл крові стимулює кістковий мозок виробляти нові здорові клітини крові. Це свого роду оновлення організму. Регулярне донорство знижує ризик гемахроматозу – це набута або спадкова хвороба, при якій організм засвоює забагато заліза. Діагноз проявляється у симптомах цирозу печінки та цукрового діабету. Також здача крові знижує кількість заліза в організмі та встановлює його природній рівень, попереджаючи цироз печінки, печінкову недостатність, нерегулярні серцеві ритми, хвороби підшлункової залози. Донорство допомагає худнути . Звісно, ніхто не скасовував фізичну культуру та спорт, але активне кровотворення та здорова донорська дієта сприяють нормалізації ваги. А це, у свою чергу, знижує ризик серцевих хвороб.

Кров – це найцінніше з того, що людина може дати іншій людині. Це дар життя. Ваше рішення здати кров може врятувати життя або навіть кілька життів в тому випадку, якщо з вашої крові будуть виділені окремі компоненти – еритроцити, тромбоцити та плазма, які можуть бути використані окремо для пацієнтів з певними захворюваннями.


Фото без опису

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь